آیا WWDC 2017 زمان ورود اپل به حوزه واقعیت افزوده خواهد بود؟

همین پارسال بود که تیم کوک مدعی شد که Apple درحال بررسی و اجرای تحقیقات در زمینه واقعیت افزوده (AR) است و این فناوری را مهم‌تر از واقعیت مجازی (VR) دانست. اما حالا بسیاری از کمپانی‌ها فعالیت خود را در زمینه واقعیت افزوده آغاز کرده‌اند. شرکت نینتندو با معرفی بازی Pokémon Go، گوگل با معرفی Google Glass و  اخیرا فیس‌بوک با تحقیقات در این زمینه، وارد دنیای جدیدِ حوزه فناوری هوشمند شده‌اند.

اما هفته پیش اپل با فرستادن اتومبیل‌های خودران به مکان‌های عمومی، شایعات در مورد فعالیت خود در این زمینه را بیش‌ از پیش گسترش داد. با این ‌وجود تنها دو روز تا شروع کنفرانس WWDC 2017 باقی‌ مانده است و این سؤال، ممکن است در ذهن بسیاری از طرفداران اپل به وجود بیاید که «آیا واقعا زمان تولید محصولات اپل مبتنی بر فناوری واقعیت افزوده فرا رسیده؟»

در جواب این سؤال باید به تجربه‌ای که تا پیش‌ از این از اپل داشته‌ایم رجوع کنیم. در سال 2014 بسیاری از کمپانی‌ها به‌صورت رسمی وارد عرصه ساخت ساعت‌های هوشمند شدند و محصولات آن‌ها سر و صدای زیادی در بین طرفداران پیدا کرد. اما اپل نه تنها اقدام عجولانه‌ای نکرد، بلکه با صرف زمان کامل، Apple Watch را در سال 2015 با طراحی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بی‌نظیر معرفی کرد. همین مسئله باعث شد تا اکنون شاهد این باشیم که خط تولید ساعت‌های هوشمندِ برند دیگر، یکی یکی متوقف می شوند؛ اما Apple Watch همچنان در صدر جدول پرفروش‌ترین ساعت‌های هوشمند قرار دارد و حتی به‌ احتمال خیلی زیاد باید شاهد نسخه جدید سیستم‌ عامل Watch OS در WWDC امسال باشیم که آن را بیش‌ از پیش محبوب‌تر و کارآمدتر خواهد ساخت.

علاوه بر این اگر بخواهیم همین قاعده را در مورد محصولات مبتنی بر واقعیت افزوده در نظر بگیریم؛ می‌بینیم که محصولاتی مثل Google Glass از سال 2013 به‌طور عمومی در ایالات‌متحده عرضه شدند، اما تنها پس از مدت محدودی فروش آن به‌طور چشم‌گیری کاهش یافت. هر چند با تجربه ای که از Google Glass داریم؛ کاربری شخصی عینک واقعیت افزوده کمی عجیب به نظر می رسد، اما مطمئن هستیم که اپل تصمیم عجولانه ای برای عرضه محصولاتش نخواهد گرفت. بلکه با صرف زمان لازم، بهترین شیوه کاربری شخصی و بهترین طراحی را به کاربرانش ارائه می‌دهد. به همین دلیل، احتمال معرفی محصولی سخت‌افزاری در زمینه واقعیت افزوده در WWDC 2017 بسیار کم است؛ اما مطمئن هستیم که اگر شاهد چنین محصولی باشیم، طراحی و قابلیت‌های آن مانند همیشه بی نظیر خواهند بود.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.