قابلیت تشخیص زودهنگام بیماری ها توسط Apple Watch

از زمان عرضه  Apple Watch تا به امروز گزارش های متعددی از تشخیص بیماری های قلبی و عروقی به کمک آن منتشر شده است، اما تاکنون هیچ سازمانی به طور رسمی قابلیت تشخیص بیماری ها از طریق Apple Watch را تایید نکرده است. حال یک تیم تحقیقاتی ثابت کرده که سنسور ضربان قلب Apple Watch می تواند نشانه های اولیه بعضی از بیماری های قلبی که هیچ گونه علائم اولیه ای ندارند را تشخیص دهد.

طبق ادعای این تیم تحقیقاتی  در مرکز تحقیقات دانشگاه سان فرانسیسکو، سنسور ضربان قلب Apple Watch می تواند با دقت بالایی نشانه های اولیه فیبریلاسیون دهلیزی که یکی از مهم ترین عوامل سکته قلبی به شمار می رود را تشخیص دهد. فیبریلاسیون دهلیزی یکی از شایع ترین انواع آریتمی قلب است که تحت تاثیر فاکتور های مختلفی از جمله فشار خون بالا به وجود می آید. در این میان Apple Watch به لطف سیستم ثبت و اندازه گیری ضربان قلب می تواند به عنوان یک ابزار مناسب برای تشخیص احتمال بیماری های قلبی و عروقی مورد استفاده قرار گیرد.

سه شنبه هفته پیش این تیم تحقیقاتی نتیجه 14 ماه تحقیق خود را در این زمینه ارائه دادند که در آن بیش از 100 میلیون دیتای خام از ضربان قلب 6000 کاربر Apple Watchجمع آوری شده بود؛ و توسعه دهندگان اپلیکیشن Cardiogram نیز از این دیتا برای به دست آوردن الگورتیمی از طریق machine learning استفاده کردند تا فیبریلاسیون دهلیزی را به وسیله Apple Watch در افراد مختلف تشخیص دهند.

الگوریتم به دست آمده توسط تیم توسعه دهندگان Cardiogram بر روی تعدادی از بیماران یک مرکز درمانی مورد تست قرار گرفت. طی این فرایند تعدادی از افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، از طریق این الگوریتم به همراه Apple Watch بررسی شدند که به طور شگفت آوری نتایج آزمایش ها در 97 درصد موارد درست بود.

Brandon Ballinger توسعه دهنده اپلیکیشن Cardiogram در این باره گفت: هیچ کس در ابتدای این تحقیق باور نمی کرد که نتیجه این تحقیق منجر به عرضه یک اپلیکیشن تشخیص بیماری قلبی با دقت 97 درصد شود؛ Apple در ساخت سنسور ساعت هوشمند خود کار بسیار شگفت آوری انجام داده.

او در ادامه افزود: کاربران Apple Watch به طور متوسط 5 بار در روز Cardiogram را چک می کنند که این خود نشان از اهمیت سلامتی برای کاربران این اپلیکیشن دارد. پس می توان امیدوار بود که در آینده ای نه چندان دور شاهد این باشیم که همه افراد دارای یک سیستم همراه برای چک آپ سلامت بدن خودشان باشند.

علاوه بر این دکتر Gregory Marcus، رئیس بخش تحقیقات کلینیکی دانشگاه سان فرانسیسکو ادعا کرد: ما توقع نداریم که اپل واچ با دقتی که تجهیزات پزشکی دارند، ضربان قلب را اندازه گیری کند. اما از همین دقت نسبی Apple Watch می توان برای تشخیص زودهنگام بیماری های قلبی استفاده کرد.

همچنین با وجود اینکه Tim Cook، مدیر عامل اجرایی اپل ادعا کرده که این شرکت در حال حاضر به دنبال گرفتن تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا برای Apple Watch نیست، اما توسعه دهندگان Cardiogram در تلاشند تا با بهبود الگوریتم خود، تاییدیه FDA را برای این اپلیکشن آماده به عرضه، دریافت کنند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.