واکنش‌ها به حذف VPN های بدون مجوز چین از اپ استور

هفته گذشته اپل در تبعیت از قانون حذف VPN های بدون مجوز در چین، VPN را از اپ استور چین حذف کرد. این اقدام اپل تعجب بسیاری از کاربران را برانگیخت. حالا سوال این است که آیا این اقدام می‌تواند جایگاه اپل در بازار چین را که یکی از بازارهای بزرگ اپل به شمار می‌رود متزلزل کند؟

اپل همیشه یکی از آن دسته شرکت‌هایی بوده است که به شدت حامی حریم خصوصی کاربران خود است و بارها نیز طی اتفاقات و ماجراهای مختلف ثابت کرده که حفظ حریم خصوصی کاربران برایش بسیار حائز اهمیت است. یک سال پیش اداره تحقیقات فدرال و مقامات قانونی آمریکا برای نفوذ به گوشی آیفون یک تروریست مرده طی درخواستی غیرمتعارف از اپل خواستند که یک نسخه قابل هک از نرم افزار گوشی در اختیار آنها قرار دهد که به وسیله آن بتوانند به همه گوشی‌های آیفون نفوذ کنند. در حالی که در آن پرونده هیچ کس حتی فکرش را نمی‌کرد که اپل بتواند در برابر این درخواست مقاومت کند، در کمال تعجب و با وجود پافشاری مخالفان ، FBI در مراحل نهایی دادگاه از درخواست خود صرفنظر کرد، و این یعنی اینکه وقتی اپل برای حفظ آزادی و حریم خصوصی کاربران خود پافشاری می‌کند، این دولت آمریکاست که بهتر می‌بیند از موضع خود عقب بکشد.

ولی در ماجرای حذف VPN در چین اوضاع به این خوبی پیش نرفت و این بار این اپل بود که در برابر پافشاری مقامات چین تسلیم شد و از موضع خود عقب کشید و با حذف وی.پی.ان از اپ استور موافقت کرد. حالا همه VPN ها قبل از ورود به بازار باید اول از دولت چین مجوز بگیرند و بعد می‌توانند دوباره به اپ استور بازگردند.

در این ماجرا مساله‌ای که بیش از همه حاشیه ساز شده پذیرش بی‌چون و چرای این قانون توسط اپل است. البته ممکن است که اپل در پشت صحنه تمام تلاش خود را کرده باشد که زیر بار این قانون نرود اما این تلاش فقط در همان پشت پرده باقی مانده است و اپل در واکنش به این اقدام تنها به صدور یک بیانیه مختصر بسنده کرده و ضمن آن توضیح داده که طبق قانون جدید چین ملزم به حذف VPN هایی بوده است که از قوانین جدید چین تبعیت نمی‌کنند و مورد تایید دولت چین نیستند. حتی اگر به وبسایت اپل هم سر بزنید توضیح بیشتری در این مورد که از طرف تیم کوک یا مسئولان ارشد دیگر اپل باشد، دستگیرتان نمی‌شود و همه اینها باعث می‌شود با وجود سابقه خوب اپل در تلاش برای حفظ حریم خصوصی کاربرانش، نتوان از این فکر گذشت که اپل می‌توانست از تمام قدرت نفوذ سیاسی و اقتصادی خود در چین و یا محبوبیت محصولات خود در این کشور به عنوان اهرمی برای مقابله با این قانون جدید استفاده کند ولی نکرد. از این گذشته اپل همچنین می‌توانست به چین هشدار دهد که در صورت پافشاری روی حذف وی.پی.ان، این شرکت در آینده جای دیگری به جز چین را برای تولید محصولات خود و افتتاح کارخانه های جدید خود پیدا خواهد کرد.

با این همه روی دیگر این سکه نیز این است که احتمالاً این سکوت اپل از روی سیاست‌هایی بوده که مربوط به پشت پرده است و اپل بهتر دیده در ظاهر دست روی دست بگذارد و در این مقوله سکوت کند، و اهرم‌های فشار خود را برای وقت بهتری پس انداز کند.

البته باید این را هم در نظر داشت که حالا که اپل در برابر چین کوتاه آمده به احتمال زیاد این اتفاق به چین محدود نخواهد شد و با نفی آزادی و حریم خصوصی مشتریان اپل در چین تمام نمی‌شود. تجربه ثابت کرده است که در این گونه موارد دولت‌ها معمولاً رفتارهای یکدیگر را بلافاصله کپی می‌کنند و نمونه آن نیز همین الان در روسیه اتفاق افتاده است. روسیه به تازگی قانونی تصویب کرده که به موجب آن  VPN در این کشور هم محدود خواهد شد و بعید نیست اعمال این قبیل محدودیت‌ها به سرعت به دولت‌ها و کشورهای دیگر هم سرایت کند و در این صورت در آن زمان باید بنشینیم و ببینیم اپل چه واکنشی نشان خواهد داد؟

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.