آیا اپل وارد بازار تولید تلویزیون می‌شود؟

اگر از کسانی هستید که اخبار مربوط به حوزه فناوری را پیگیری می‌کنند مطمئناً می‌دانید که مدت‌هاست که شایعات و حرف و حدیث‌های زیادی درباره تولید یک ست کامل تلویزیون توسط شرکت اپل، دهان‌به‌دهان می‌شود و بسیاری منتظرند که به زودی این اتفاق بیفتد. آیا بالاخره اپل قصد دارد به این شایعات جامه حقیقت بپوشاند؟ با اپل مگ همراه باشید.

البته بیشتر این شایعات را تحلیلگر سابق اپل Gene Munster به راه انداخته‌ است. استیو جابز نیز قبل از مرگ خود در فکر تولید یک ست کامل تلویزیون بود. تیم کوک نیز برای مدت‌های زیاد این سودا را در سر داشت. اما تنها چیزی که اپل تا به‌ حال در این زمینه تولید کرده است باکس‌های اپل تی وی و یکی دو تا برنامه نیمه مستند تلویزیونی است. تجارت پنل تخت HD هیچ‌گاه در اپل جایگاهی که باید را نداشته است.

اکنون با توجه به تولید اپل تی وی های 4K ، به نظر می‌رسد وقت آن رسیده است که اپل این بار به‌ طور جدی به تولید ست کامل تلویزیون بیندیشد. تغییر عادات و تعاریف مردم از استفاده از تلویزیون، فناوری جدید و سردرگمی مصرف‌کنندگان به این معنا است که همه مقدمات لازم برای ورود اپل به بازار تلویزیون اکنون فراهم است.

یکی از بزرگ‌ترین مسائلی که کاربران Apple TV 4K جدید با آن مواجه هستند این است که Mode تلویزیون به‌طور خودکار با تغییر محتوای در حال پخش تغییر نمی‌کند. مثلاً ممکن است شما بخواهید برای تماشای یک فیلم 24fps تلویزیون را روی رفرش ریت 24HZ تنظیم کنید. اپل با پخش همه محتواها باکیفیت رفرش ریت 60 Hz سعی کرده این مشکل را حل کند اما با این کار نیز مشکل به‌طور کامل حل‌ نشده است و تصویر باکمی مشکل مواجه می‌شود.

از طرفی اپل اخیراً صفحات نمایشگر ProMotion برای آیپد پرو تولید کرده است که به‌طور خودکار قدرت انطباق تصویر یا رفرش ری پنل LCD را با محتوای در حال نمایش تطبیق می‌دهد. مثلاً وقتی شما در حال تماشای یک فیلم هستید قدرت رفرش ریت LCD به‌طور خودکار کم می‌شود و به 24Hz می‌رسد تا برای پخش یک فیلم 24fps مناسب باشد و زمانی که در حال گردش در صفحات اینترنت یا بازی هستید کیفیت رفرش ریت صفحه به 120Hz می‌رسد.

حالا تصور کنید که اپل تلویزیونی بسازد که صفحه‌ نمایش Promotion داشته باشد و قدرت رفرش ریت صفحه به‌طور خودکار با فریم ریت محتوا تطبیق پیدا کند، درست مانند آیپد پرو.

البته این فناوری خارج از اکوسیستم اپل در حال حاضر وجود دارد. اما با این‌ حال ساختن یک تلویزیون با قدرت تطبیق و تغییر رفرش ریت به‌طور خودکار کار ساده‌ای نیست.

باید گفت که تولید چنین تلویزیونی توسط اپل می‌تواند یک نمایش قدرت فوق‌العاده باشد. به‌خصوص حالا که اپل توانسته برای آیپد پرو چنین فناوری را آماده کند انتقال این فناوری به یک ست کامل تلویزیون می‌تواند حرکت هوشمندانه‌ای باشد.

اما با این‌ همه بعید به نظر می‌رسد که اپل فعلاً قصد تولید تلویزیون را داشته باشد. چرا که حاشیه سود آن کمتر از سایر محصولات است و فروش باکس‌های خارجی اپل تی وی که می‌توان هر ساله آن‌ها را ارتقا داد بسیار راحت‌تر از فروش تلویزیون‌هایی با صفحات نمایشگر عظیم‌الجثه است. با این‌ حال برای اپل همیشه راه ورود به این بازار باز است و ما تنها می‌توانیم امیدوار باشیم که تیم کوک و ادی کیو نیز به این نتیجه برسند که وقت آن رسیده است که اپل نیز وارد بازار فروش ست کامل تلویزیون شود.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.