اپل VPN چین را از اپ استور حذف کرد

این هفته حریم خصوصی در فضای مجازی در چین و روسیه روزهای بدی را پشت سر گذاشت. روسیه امروز قانونی را تصویب کرد که به موجب آن استفاده از هرگونه VPN و نرم افزاری که به کاربر امکان دسترسی به سایت‌های مختلف به طور ناشناس را بدهد، ممنوع است و از طرفی کاربران چینی هم با حذف VPN از اپ استور روبرو شدند. قانون ممنوعیت استفاده از VPN در روسیه، امروز به امضای ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه رسید و قرار است از 10 آبان در کل روسیه اجرا شود.

رییس مجلس روسیه درباره تصویب این قانون توضیح داد که هدف این قانون ایجاد ممنوعیت برای شهروندان قانون مدار نیست بلکه هدف آن ممنوعیت دسترسی به هرگونه محتوای مجرمانه است.

با این حال حامیان حریم خصوصی معتقدند که دولت از این طریق می‌خواهد تا حد ممکن مانع دسترسی مردم به محتواهای سیاسی و مخالف عقاید دولت شود. دولت روسیه در سال 2015 ذخیره اطلاعات شهروندان روسیه را در سرورهای مستقر در روسیه اجباری کرد و سال پیش نیز قانونی تصویب کرد که به موجب آن کلیه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی باید ترافیک داده‌های کاربران را به مدت یک سال ذخیره کنند.

اخیراً نیز دولت روسیه تهدید کرده که اگر شرکت تلگرام اطلاعات مورد نیاز دولت را در اختیارش قرار ندهد، دولت دسترسی به سیستم پیام دهی رمزگزاری شده تلگرام را فیلتر خواهد کرد.

از سوی دیگر، اپل دیروز در اقدامی که تعجب بسیاری را برانگیخت اکثر برنامه‌های VPN را از اپ استور چین حذف کرد. البته اپل قبلاً اعلام کرده بود که قصد چنین اقدامی را دارد. علت این اقدام این بود که به موجب قانونی که اوایل امسال تصویب شد کلیه برنامه‌های این چنینی باید قبل از انتشار از دولت چین مجوز نشر بگیرند.

بعد از این اقدام اپل، افراد زیادی نسبت به این قانون در فضای مجازی واکنش نشان داند و از همکاری اپل با دولت چین برای حذف VPN ابراز تعجب کردند و این اقدام را ضد آزادی مدنی خواندند. اپل نیز در توضیح این اقدام گفت دولت چین از اوایل سال اعلام کرده بود که کلیه شرکت‌های ارائه دهنده VPN باید دارای مجوز رسمی دولت باشند و ما چاره‌ای نداشتیم جز اینکه VPN هایی را که دارای مجوز نیستند از App Store حذف کنیم.

دولت چین همچنین اوایل سال در راستای گسترده‌تر کردن قدرت کنترل خود بر فضای مجازی برخی از قابلیت‌های WhatsApp را نیز فیلتر کرد.

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.