پتنت تبدیل دوربین جلو، نور فلاش و سنسور پروکسی متر آیفون به ردیاب سلامت

اگر در ماه‌های گذشته اخبار شرکت اپل را دنبال کرده باشید حتماً متوجه توجه اپل به زمینه سلامت شده‌اید. حالا پتنتی معرفی شده که با استفاده از سه منبع سنسور پروکسی متر، دوربین جلو و نور فلاش می‌توان داده‌های مهم و علائم حیاتی فرد را اندازه گرفت.

از زمان آغاز پروژه سلامت اپل و راه‌اندازی تیم پزشکی برای تبدیل آیفون به ابزار چندمنظوره پزشکی، تعداد نوآوری‌های مرتبط با محصولات اپل و سلامت بیش از قبل شده است. پیش‌تر نیز پتنتی منتشر کردیم در رابطه با تبدیل ایرپاد به ردیاب سلامت که ایده کم‌نظیری به‌حساب می‌آید.

Apple patent describes using the front-facing camera, light & proximity sensors for health measurements

امروز در وب‌سایت Patently Apple پتنت تازه‌ای در رابطه با ردیاب سلامت منتشر شده که با استفاده از سنسور پروکسی متر، نور فلاش و دوربین جلو می‌تواند داده‌های مهم مرتبط با سلامت فرد از جمله علائم حیاتی را روی آیفون ثبت کند.

مکانیسم عمل آن به این صورت است که نور پیوسته‌ای از طریق فلاش لایت آیفون به قسمت‌های مختلف بدن ساطع می‌شود و بازتاب نور از سطوح و بافت‌های بدن فرد به سنسور پروکسی متر و دوربین می‌رسد که در نهایت یک وسیله الکترونیک داخل آیفون این بازتاب نور را به داده‌های کامپیوتری تبدیل می‌کند.

همین‌طور در این پتنت اشاره‌ شده در صورتی که از یک سنسور در آیفون استفاده شود که با بدن فرد تماس فیزیکی داشته باشد، می‌تواند اطلاعات دیگری نیز دریافت کند برای مثال اگر از سنسوری مشابه سنسور ECG استفاده شود، می‌تواند الکتروکاردیوگرام قلب فرد را هم دریافت کند، که در حال حاضر یکی از شرکت‌های تولیدکننده محافظ آیفون از این سنسور در قاب آیفون استفاده کرده است.

میزان داده‌های پزشکی که از این روش می‌توان دریافت کرد فوق‌العاده است؛ ایندکس فشارخون، هیدروژن خون، میزان چربی بدن، غلظت اکسیژن، ضربان قلب، الکتروکاردیوگرام، فتوپلادیسموگرام و چند داده ترکیبی از داده‌های اصلی.

اما یک مشکل وجود دارد آن هم اینکه فتودیود یا شناساگر نوری که در حال حاضر در آیفون قرار دارد سیلیکونی است. اگر این فتودیود با فتودیود ایندیوم-گالیوم تعویض شود میزان نور پیوسته بیشتری را دریافت می‌کند که اطلاعات به‌مراتب دقیق‌تری را ارسال خواهد کرد، اما قیمت این دیود بیشتر از دیود سیلیکونی است و مطمئناً روی قیمت آیفون تأثیرگذار خواهد بود.

در نهایت باید اشاره کرد که اپل  تنها در تعداد محدودی از پتنت‌ها و نوآوری‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند اما از آن جایی که اپل اخیراً به حوزه سلامت اهمیت ویژه‌ای می‌دهد بعید به نظر نمی‌رسد که این قابلیت هم در آیفون‌های بعدی دیده شود، هرچند با وجود زمان اندکی که به عرضه آیفون 8 باقی‌ مانده اگر هم این اختراع عملی شود در آیفون‌های سال 2018 به بعد خواهد بود.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.