Apple Park تحقق رویای استیو جابز

پروژه بزرگ Apple طبق آنچه که تاکنون اعلام شده بالغ بر 5 میلیارد دلار هزینه برداشته است، اما تیم کوک، مدیر عامل Apple در مصاحبه اخیر خود این موضوع را رد یا تایید نکرده است.

این پروژه عظیم که با نام های مختلفی از جمله «سفینه» (Sapceship) و Apple Park شناخته می شود، بعد از صرف زمانی بیش از 5 سال جهت ساخت، در اواخر امسال با پذیرش بیش از 12 هزار نفر از کارکنان، تبدیل به مرکز جدید غول دنیای فناوری؛ Apple خواهد شد.

این ایده زاییده فکر موسس Apple، استیو جابز فقید بوده، و پردیسی بزرگ شبیه به یک سفینه فضایی در کوپرتینوی کالیفورنیا است که ایده ساخت آن تا آخرین لحظات عمر با اسطوره Apple همراه بود. در ادامه به 9 حقیقت استثنایی در مورد این مجموعه که با عنوان «برترین پروژه ساختمان اداری در دنیا» شناخته می شود، می پردازیم.

1.هزینه سرسام آور

پروژه بزرگ Apple که مدتی است سر و صدای فراوانی به راه انداخته است، تا به امروز بالغ بر 5 میلیارد دلار؛ معادل رقم نجومی 19هزار میلیارد تومان خرج برداشته است. برآورد هزینه ابتدایی این پروژه در ابتدا حدود نیم میلیارد دلار تخمین زده شده بود اما صورت حساب آن به طور پیوسته در هر سال تا به امروز افزایش پیدا کرد!

 

2.پروژه ای بسیار وسیع

ساختمان مرکزی دایره ای شکل، به تنهایی مساحتی برابر با 280 هکتار و محیطی طویل، معادل 1.6 کیلومتر دارد.

این مکان می تواند بیش از 13000 پرسنل را در خود جای دهد و محیط های باز بسیار زیاد آن که معادل 0.7 هکتار است؛ بستر مناسبی را برای برگزاری جلسات ،گپ وگفتگو ها و حتی زمان استراحت کارکنان و صرف غذا ایجاد کرده است.

 

Apple Park تحقق رویای استیو جابز

 

3. امکانات و تجهیزات زیر زمین

به منظور آزاد سازی فضای بیشتر برای مناظر طبیعی در این پروژه، بخش اعظمی از پارکینگ مجموعه در زیر زمین قرار خواهد گرفت. همچنین وجود یک تالار کنفرانس 1000 نفری در زیر زمین، به اپل امکان برگزاری رویدادهای رسمی و مهم را خواهد داد.

 

  1. تناسب اندام

کارکنان Apple به مرکز سلامت یک هکتاری مستقر در شمال غربی ساختمان مرکزی دسترسی خواهند داشت.

پیش بینی می شود امکانات مورد نیاز تهیه غذای نزدیک به 20 هزار نفر از اعضای جامعه Apple حدود 75 میلیون دلار هزینه در بر داشته باشد.

 

  1. مگا کافه تریا

ساختمان مرکزی با دارا بودن 5600 متر مربع فضای غذاخوری همراه با محل های استقرار قابل جا به جایی می تواند میزبان حداکثر 2100 نفر باشد.

فضای بالکن 2000 متر مربعی این مجموعه نیز می تواند 600 نفر دیگر را در خود جای دهد. این در حالی است که 1750 صندلی فقط در تراس خارجی وجود خواهد داشت.

Apple Park تحقق رویای استیو جابز

  1. بی نهایت درخت

تقریبا 7000 درخت سرتاسر مجموعه را در بر خواهد گرفت که در این بین، Apple با استخدام یک متخصص درخت شناس برجسته از دانشگاه استنفورد قصد دارد تا منظره ای بی بدیل را با بازگردانی زندگی گیاهی و بومی باغ های سیب و زردآلو برای این بخش رقم بزند.

محصول برخی از درختان برداشت شده و میوه آنها در کافه تریا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

زمانی که این پروژه کامل شود، 80 درصد آن را فضای سبز تشکیل خواهد داد.

 

  1. سبز و پاک

پیش بینی می شود که انرژی کل مجموعه از منابع تجدید پذیر تامین شود که شامل نیروی خورشیدی و زیست سوخت است. برای تحقق این مهم 6.5 هکتار پنل خورشیدی بر روی سقف ساختمان اصلی نصب خواهد شد.

طبق گزارشات، بیش از 157 هزار گالن آب بازیافتی برای تامین نیاز روزانه Apple Park مورد استفاده قرار می گیرد که مستلزم بیش از 4 کیلومتر لوله کشی در سراسر مجموعه است.

 

  1. گشت و گذار در مجموعه

1000 دوچرخه برای چرخ زنی و طی مسیر این مجموعه سرسبز به کارکنان Apple خدمت رسانی خواهد کرد. همچنین وجود شبکه ای وسیع از مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری ظاهر محیط اطراف مجموعه را به یک پارک بسیار بزرگ شبیه خواهد کرد.

 

  1. دیوارهای عظیم الجثه شیشه ای

ساختمان اصلی چهار طبقه ای Apple با ظاهری منحنی و سفینه شکل، دارای دیوارهای عظیم شیشه ای خواهد بود که به کارکنان شرکت اجازه می دهد تا به مشاهده منظره بیرون محوطه پرداخته و یا با دیدن باغ درون مجموعه از تمام لحظات کار خود در این شرکت لذت ببرند.

همچنین طبق گزارشات بیش از 3000 شیشه خمیده در اپل پارک مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

Apple Park تحقق رویای استیو جابز

 

اپل پارک، نقطه تلاقی طبیعت و تکنولوژی، میعادگاه تفکرات برتر و میزبان ایده های ناب از سراسر دنیا  است که می توان آن را بزرگترین محصول Apple تا به امروز معرفی کرد که در کنار به رخ کشیدن  جزییات بی اندازه اش در حد کمال به جهانیان، اعتباری دو چندان به بخش زیست محیطی این شرکت بخشیده است.

 

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.