توافق ۲ میلیارد دلاری اپل و نوکیا

با انتشار گزارش سه ماهه دوم درآمد نوکیا معلوم شد اپل برای حل اختلاف با نوکیا در پرونده پتنت های قدیمی این شرکت، 2 میلیارد دلار به نوکیا پرداخت کرده است. همان طور که قبلاً نیز اعلام شده بود نو‌کیا و سامسونگ دو سه ماه پیش درباره اختلافات خود بر سر استفاده بدون مجوز اپل از پتنت‌های نوکیا با هم به توافق رسیدند اما در آن زمان هیچ جزئیاتی درباره این توافق منتشر نشد. اکنون با انتشار درآمد سه ماه دوم نو‌کیا جزئیات بیشتری درباره چگونگی این توافق مشخص شده است.

نو‌کیا در گزارش درآمد خود به دریافت 1.7 میلیارد دلار پول نقد از اپل و بهبود وضعیت نقدینگی شرکت با این اتفاق اشاره کرده است. البته هنوز معلوم نیست که آیا اپل قرار است در ازای استفاده از پتنت‌های نوکیا مجدداً مبلغی به این شرکت بپردازد یا نه. همچنین مشخص نیست که توافق آنها برای چه مدت است و اپل تا چند وقت مجاز به استفاده از پتنت نو‌کیاست.
این درگیری دومین درگیری حقوقی اپل و نو‌کیا در طول 10 سال گذشته است. سال گذشته نو‌کیا با طرح شکایت علیه اپل، این شرکت را به استفاده بدون مجوز ده‌ها پتنت نو‌کیا و شرکت‌های تابع نو‌کیا متهم کرد. اپل سال 2011 برای اخذ مجوز از نوکیا با این شرکت توافق نامه‌ای امضا کرده بود اما پس از مدتی اعلام کرد شرایط نوکیا برای واگذاری حق پتنت خود بسیار ناعادلانه است و به این ترتیب از پرداخت حق پتنت نوکیا خودداری کرد. پس از شکایت رسمی نوکیا از اپل درگیری و نزاع بین دو غول تکنولوژی بالا گرفت. شرکت سرانجام دو سه ماه پیش به توافق مشترکی برای ادامه همکاری خود و رفع و رجوع مناقشات گذشته دست پیدا کردند.
نوکیا در گزارش درآمد خود اشاره ای به این نکرده که قصد دارد این دو میلیارد دلار را صرف چه کاری کند. اگرچه دو میلیارد دلار مبلغ هنگفتی است اما بعید است اپل برای پرداخت آن متحمل زحمت شده باشد، چرا که اپل اوایل 2017 اعلام کرد بیش از چهار تریلیون دلار پول نقد و سرمایه گذاری شده دارد که بیشتر آن برای فرار از مالیات در خارج از خاک آمریکا است. اپل مالیات آمریکا را غیرعادلانه می‌داند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.