اپل در تاریخ؛ چالش بر سر نام مکینتاش

نوامبر 1982؛ استیو جابز درخواست استفاده از نام تجاری مکینتاش را برای کامپیوترهای شخصی اپل مطرح کرد. با اپل مگ همراه باشید.

کامپیوترهای مکینتاش و موروث آن‌ها یعنی مک ها (آیمک و مک بوک ) تا پیش از عرضه آیفون به عنوان مهم ترین محصولات اپل شناخته میشدند. اپل در آن زمان کامپیوترهای شخصی خود را با نام اپل 1، اپل 2 و لیزا منتشر کرده بود و حالا استیو جابز به عنوان مدیر عامل اجرایی این شرکتِ رو به رشد به دنبال یک نام تجاری منحصر به فرد برای مهم ترین محصول شرکت خود بود.

در دهه 1980 میلادی، نام تجاری مکینتاش متعلق به شرکت اپل نبود؛ بلکه حق استفاده تجاری این نام متعلق به یک شرکت تولید کننده محصولات صوتی به نام McIntosh بود.

در حقیقت در همان زمان نیز اپل تصمیم داشت تا دیکته مکینتاش را به شکل  McIntosh بنویسد اما همین مسئله باعث شد تا Macintosh به عنوان نام تجاری کامپیوترهای شخصی اپل شناخته شود.

در فرهنگ لغت زبان انگلیسی، واژه McIntosh به یک نوع سیب وحشی قرمز کانادایی گفته می‌شود که به‌افتخار جان مکینتاش، کشاورز کاشف این نوع سیب نام‌گذاری شده بود.

در عین حال mackintosh که به عنوان نام اصلی کامپیوترهای اپل شناخته شد، به یک نوع از اورکت گفته می‌شود.

ماجرا به جایی برمی‌گردد که جف راسکین (Jef Raskin) مدیر ارشد بخش توسعه کامپیوترهای مکینتاش این سیب وحشی قرمز رنگ کانادایی را به عنوان محبوب‌ترین گونه سیب خود می‌شناخت. به همین دلیل پروژه کامپیوترهای شخصی اپل با نام McIntosh شروع به کار کرد. گفتنی است که در آن زمان بسیاری از مدیران اپل از جمله خود جابز ادعا کرده بودند که اپل باید با همان نام «لیزا» کامپیوترهای شخصی خودش را بفروشد. راسکین در آن زمان این پیشنهاد را رد کرده بود چرا که فکر می‌کرد انتخاب نام زنانه برای یک کامپیوتر، عملی تبعیض آمیز به حساب میاید.

با این حال پیشنهاد استفاده از نام تجاری شرکت تولید کننده ابزار های صوتی رد شد و  جابز به دلیل وجود اختلال در نام گذاری تجاری مجبور شد تا نام کامپیوترهای مکینتاش را با دیکته خاص و نه به معنای سیب وحشی کانادایی، بلکه به عنوان یک اورکت به دنیا معرفی کند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.