اپل در تاریخ؛ لوگوی Apple از ایساک نیوتن تا سیب گاز زده استیو جابز

در چنین روزی در 27 اوت سال 1999 (6 شهریور ) سیب اپل متولد شد. اپل  در این تاریخ  سیب رنگارنگ خود را که از 1977 به بعد به عنوان لوگوی اپل شناخته‌ شده بود با یک سیب تک‌رنگ، یعنی همان لوگویی که امروز به‌عنوان برند اپل می‌شناسیم، عوض کرد.
اپل در طول عمر خود لوگوی خود را چند مرتبه تغییر داده است تا به لوگوی فعلی برسد. در این متن با هم نگاهی خواهیم داشت به تاریخچه سیر تحول لوگوی اپل از روز تولد تا امروز. با اپل مگ همراه باشید.

 

تولد سیب گاز زده‌ لوگوی اپل

سیب معروف اپل درواقع اولین لوگوی اپل نیست. اولین لوگوی شرکت اپل در سال 1976 طراحی شد و مربوط به تصویری از ایساک نیوتون در یک قاب چوبی است که در زیر یک درخت نشسته است و سیبی نیز بالای سرش بر شاخه آویزان است. زیر تصویر نوشته شده بود: «ذهن انسان همیشه در دریای خروشان افکار سرگردان است». این طرح توسط سومین مؤسس اپل، Ron Wayne طراحی شده بود. Ron Wayne بعدها سهام خود از شرکت اپل را به قیمت 800 دلار واگذار کرد!

عمر این لوگو به یک سال نیز نرسید و کمتر از یک سال بعد اپل این لوگو را با طرح کلی سیبی که امروز به‌عنوان لوگوی اپل می‌شناسیم، عوض کرد. البته این سیب با سیب کنونی اپل کمی تفاوت داشت.

لوگوی اپل

این لوگو را Rob Janoof بیست و نه ساله برای اپل طراحی کرد. وی در آن زمان در شرکت Regis McKenna که بسیاری از طرح‌های اپل را پیاده کرده است، کار می‌کرد. جابز برای طراحی لوگو از جانف خواسته بود یک موضوع را در نظر بگیرد و آن‌ هم این بود که لوگو باید صفحه نمایشگر 16 رنگ اپل را به نحوی در خود انعکاس دهد. جانف به طرح سیب خود یک حالت گاز زدگی اضافه کرد و با استفاده از نوارهای رنگی نیز قابلیت رنگ‌های اپل را به نمایش گذاشت. جانف در طراحی این طرح آن‌ طور که خود می‌گوید سعی داشته به‌ جای اینکه فقط یک سیب ساده قرمز بکشد، چیز متفاوتی را خلق کند تا متفاوت بودن محصولات اپل را به نمایش بگذارد.

پس از بازگشت جابز به اپل در اواخر 1990 لوگوی اپل مجدداً تغییراتی کرد که البته با بازگشت جابز این تغییرات خیلی هم دور از انتظار نبود. اپل 27 اوت 1999 رسماً لوگوی رنگین‌ کمانی خود را حذف کرد و فروش محصولاتی که این لوگو را دارند متوقف کرد. کوپرتینو به جای لوگوی قبلی یک لوگوی تک‌رنگ در رنگ‌های مختلف را جایگزین کرد. اپل در توضیح علت تغییر لوگو گفت: «برند اپل نیز مانند محصولات اپل مدام در حال تکامل و بهتر شدن است.»

اپل اعلام کرد: «ما با تغییر لوگو سعی داریم نشان دهیم که مدام در حال حرکت به‌ سوی بهتر شدن هستیم.» اپل در توضیحات خود تأکید کرده بود که لوگوی اپل عوض نشده است بلکه فقط تغییر کرده است و بهتر شده است.ا پل در لوگوی جدید خود رنگ‌ها و نور تصویر را کمی تغییر داد و رنگ‌های ساکن را جایگزین نوارهای رنگی کرد.

البته اپل بعداً دوباره نیز رنگ لوگوی خود را به رنگ متال تغییر داد  تا متریال مورداستفاده طراح اپل، جانی ایو را در لوگوی شرکت انعکاس دهد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.