سازمان‌های خدمات اضطراری در انتظار پاسخ اپل برای فعال‌سازی سرویس ردیابی AML

بعد از فعال‌سازی قابلیت AML یا سرویس ردیابی پیشرفته موبایل در گوشی‌های اندروید، سازمان‌های خدمات اضطراری بارها از اپل درخواست کردند تا این قابلیت را در آیفون فعال کند اما اپل هیچ واکنشی نسبت به درخواست آن‌ها نشان نداده است.

AML چیست و چرا اهمیت دارد؟

اغلب تماس‌های اورژانسی در سال‌های اخیر توسط گوشی‌های هوشمندی ثبت شده‌اند که پیدا کردن مکان سیم‌کارت آن‌ها برای سازمان‌های سرویس‌های اورژانسی نظیر آتش‌نشانی و اورژانس بیمارستان کمی زمان‌بر است. برای ارسال سریع لوکیشن در مواقع اضطراری اپلیکیشن‌های مختلفی طراحی شده اما در حال حاضر دقیق‌ترین و سریع‌ترین راه، سرویس ردیابی AML است.

AML مکان‌یابی پیشرفته گوشی همراه است که سیستم‌عامل گوشی همراه در صورت برقراری تماس اضطراری به‌طور خودکار مکان شما را باز می‌گذارد تا سرور سازمان‌های اورژانسی به مکان شما دسترسی پیدا کنند. این امکان تنها چند دقیقه فعال است و بعد دوباره غیرفعال می‌شود. شرکت گوگل این امکان را برای گوشی‌هایی با سیستم‌ عامل اندروید فعال کرده است اما اپل در جواب درخواست سازمان‌های اورژانس، از جمله سازمان تماس‌های اضطراری اروپا یا EENA برای فعال‌سازی AML روی سیستم‌عامل iOS تاکنون سکوت کرده است.

 

تفاوت اصلی AML با سیستم‌های ردیابی عادی چیست؟

امتناع اپل از فعال‌سازی سرویس ردیابی بدون نیاز به GPS

تفاوت AML در اصل در مکانیسم عمل آن است، در سیستم AML بعد از برقراری تماس اورژانسی به طور خودکار Wifi گوشی  و ردیاب ماهواره‌ای روشن می‌شود و موقعیت فرد به سرور سازمان ارسال می‌شود.

البته شاید علت این بی‌تفاوتی اپل وجود سرویس SOS در اپل واچ و آیفون است که در صورت نیاز پیام اضطراری ارسال می‌کند اما واقعیت امر این است که سرویس AML 4 هزار بار دقیق‌تر از سایر سرویس‌های اضطراری است و مثال‌های موفق آن روز به روز بیشتر از قبل می‌شود.

EENA می‌گوید سرویس ردیابی AML تاکنون جان بسیاری از شهروندان را نجات داده است. به عنوان مثال در یکی از شهرهای کوچک استونی کودکی با 112 تماس می‌گیرد و می‌گوید توستر خانه‌شان آتش‌گرفته، از او موقعیت خانه سؤال می‌شود اما تنها اسم خیابان را بلد بوده مأموران اورژانس با استفاده از AML توانستند در مدت کوتاهی خانه را ردیابی کنند و به کمک او بروند.

مثال دیگر در تاریخ 10 ژانویه 2017 اتفاق افتاده؛ پسر 7 ساله‌ای در لیتوانی با اورژانس تماس می‌گیرد و می‌گوید پدرش از حال رفته. AML با خطای 6 متر موقعیت پسر بچه را پیدا می‌کند و پدرش حالا به‌طور کامل درمان شده است. این در حالی است که موقعیت‌یابی با دکل مخابراتی خطای 14 کیلومتری هم دارد. یا فرد دیگری که در حادثه دوچرخه‌سواری به سرش ضربه وارد شده و نمی‌تواند کامل صحبت کند به اورژانس زنگ می‌زند و بعد مکان او توسط AML به راحتی شناسایی می‌شود.

EENA پیش بینی کرده در صورتی که سرویس ردیابی AML روی گوشی‌های اپل فعال شود در یک دهه آینده جان 7500 نفر نجات داده می‌شود. باید منتظر شد و دید آیا اپل این سرویس را می‌پذیرد یا مثل همیشه سرویس اضطراری خودش را با دقت و سرعت بالاتر عرضه می‌کند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.