اپل و اپلیکیشن‌های ایرانی / تحریم‌ها تا کجا گریبان استارت‌ آپ‌های ایرانی را خواهد گرفت؟

اپل به‌ تازگی موجی جدید از محدودیت‌ها برای کاربران و توسعه‌دهندگان ایرانی را اعمال کرده است. بر همین اساس بسیاری از اپلیکیشن‌های مختلف از هفته گذشته از App Store حذف‌ شده‌اند و اپل به توسعه‌دهندگان ایرانی اعلام کرده این اقدام به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران انجام‌ شده است. با ا‌پل مگ همراه باشید.

روز پنجشنبه 2 شهریور 96، اپل اپلیکیشن‌های کاربردی ایرانی نظیر Snapp را در کنار اپلیکیشن هایی نظیر دلیون، تخفیفان و الوپیک  از App Store حذف کرد. اقدام روز پنجشنبه اپل بسیار گسترده بوده و اپلیکیشن‌هایی که جامعه کاربری بیشتری داشتند را شامل شده است.

وب‌سایت خبری تک‌رسا نیز در اوایل هفته گذشته طی گزارشی اعلام کرده بود که دسترسی بسیاری از توسعه‌دهندگان ایرانی برای عرضه آپدیت‌های نرم‌افزاری از طرف اپل مسدود شده است. بر اساس گزارش‌ها اپل از ژانویه امسال خط‌مشی سخت‌گیرانه‌تری را برای حذف اپلیکیشن‌هایی که تراکنش‌های مالی برای مشاغل و کسب‌وکارهای داخل ایران را راحت‌تر می‌کنند، پیش‌ گرفته است.

تعداد توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های ایرانی در بستر iOS بسیار زیاد است که میزان قابل‌توجهی از آن‌ها به‌نوعی با کسب‌وکار، مشاغل و استارت‌ آپ‌های گوناگون سروکار دارند. علاوه بر این تعداد کاربران ایرانی که از دستگاه‌های مبتنی بر این سیستم‌ عامل استفاده می‌کنند بسیار زیاد است. بر همین اساس ایران بالغ‌ بر 48 میلیون دستگاه تلفن هوشمند فعال دارد و با جمعیت نزدیک به 80 میلیون نفر، دارای 47 میلیون کاربر در شبکه‌های اجتماعی مختلف است.

بر اساس تحریم‌های آمریکایی اعمال‌ شده علیه ایران، App Store اجازه میزبانی، توزیع یا تجارت با محصولات نرم‌افزاری تولید شده توسط توسعه‌دهندگان ایرانی را ندارد. اپل اعلامیه‌ای را به توسعه‌دهندگان ایرانی فرستاده که بخشی از آن به‌صورت زیر است:

«برنامه اخیر اپل مبنی بر اقدام به حذف اپلیکیشن‌های ایرانی، به دلیل موارد قانونی به تصویب رسیده انجام‌ شده است. این برنامه بسیار پیچیده بوده و دائماً در حال تغییر است. در صورت تغییر این محدودیت‌ها، ما پیامی به شما خواهیم فرستاد و طی آن از شما برای بازگرداندن اپلیکیشن‌تان درخواست خواهیم کرد.»

سخنگوی ا‌پل نیز در مصاحبه‌ای که با نیویورک‌ تایمز داشته، محتوای پیام فرستاده‌ شده به توسعه‌دهندگان ایرانی را تائید کرده اما از ارائه توضیحات بیشتر خودداری کرده است. روز جمعه  یک طومار برای برگرداندن اپلیکیشن‌های ایرانی با بیش از 2300 امضا جمع‌آوری شد. علاوه بر این، بسیاری از کاربران ایرانی با هشتگ StopRemovingIranianApps# در توییتر خواستار لغو تحریم‌های اعمال‌ شده علیه توسعه‌دهندگان ایرانی شدند.

هنوز معلوم نیست که ا‌پل به دلیل فشارهای دولت جدید آمریکا مجبور به انجام چنین اقدامی شده یا خیر. این در حالی است که در زمان دولت اوباما، آمریکا شیوه‌ای متعادل‌تر در زمینه اعمال تحریم‌ها، به‌خصوص در حوزه تکنولوژی پیش‌ گرفته بود.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران نیز با اشاره به اینکه 11 درصد سهم بازار تلفن‌های هوشمند در ایران متعلق به ا‌پل است، از اقدام اخیر این کمپانی انتقاد کرده و در توییتر خود نوشته است: «فناوری اطلاعات باید برای بهتر و راحت‌تر شدن زندگی انسان مورد استفاده قرار گیرد، نه به عنوان ابزاری برای تبعیض قائل شدن میان کشورها.»

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.