اپل در فاز نهایی مذاکرات خرید تراشه سازی توشیبا

اپل و چند شرکت سهامدار دیگر متقاضی خرید توشیبا، این روزها، روزهای پایانی مذاکره و عقد قرارداد خرید تراشه سازی این شرکت را می‌گذرانند.

اپل چندی پیش مجدداً برای خرید تراشه سازی توشیبا اعلام آمادگی کرده بود و این چند وقت اخیر نیز به همراه چند سهامدار دیگر مشغول انجام مذاکرات نهایی با شرکت توشیبا بود. اخیراً اپل و توشیبا درباره برخی شرایط معامله دچار اختلاف‌نظر شده بودند که بر اساس گزارش‌های به‌دست‌آمده اکنون گویا اختلاف‌نظر به وجود آمده حل شده است و توافق نهایی خرید تراشه سازی توشیبا به‌زودی رسماً اعلام خواهد شد.

اهمیت اصلی خرید تراشه سازی توشیبا برای اپل در حقیقت بیشتر حول بخش ساخت تراشه فلش مموری این شرکت است. اپل با خرید تراشه سازی توشیبا قدرت آن را پیدا خواهد کرد که قیمت و بازدهی تولید تراشه‌های خود  را دچار تحول اساسی کند و با قدرت بیشتر از قبل بر رقبای خود بتازد.

واحد تراشه سازی توشیبا یکی از بخش‌های بسیار سودآور این شرکت است اما توشیبا با فروش این بخش در تلاش است که خسارت به بار آمده در شرکت آمریکایی Westinghouse را که متعلق به توشیبا است، به نحوی جبران کند. توشیبا سعی دارد قبل از ماه مارس با پول به‌دست‌آمده از فروش این بخش از افت سهام خود در بازار سهام توکیو جلوگیری کند. اکنون 8 ماه است که توشیبا و شرکت‌های سهام‌دار در خرید بخش تراشه سازی آن مشغول مذاکره درباره شرایط فروش هستند.

خریدار بخش تراشه سازی توشیبا نه یک فرد بلکه گروهی از خریداران متشکل از شرکت‌های بزرگی چون اپل، Dell و SK Hynix هستند. این شرکت‌ها به سرگروهی شرکت Bain Capital برای خرید توشیبا دور هم جمع شده‌اند. مشخص نیست که هریک از این سهامداران با چه مقدار سرمایه برای خرید تراشه سازی توشیبا به میدان آمده‌اند اما بر اساس شایعاتی که منتشر شده به نظر می‌رسد سهم اپل از این معامله 3 میلیارد دلار باشد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.