آیا انیموجی‌ در آیفون 8 هم کار می‌کند؟

انیموجی‌ یکی از ویژگی‌های جذاب و جدیدی است که هم‌گام با معرفی آیفون 10، معرفی شد. اکنون پس از گذشت دو سه هفته از عرضه آیفون 10، این سؤال برای بسیاری پیش آمده است که آیا عملکرد انیموجی وابسته به سیستم ترودپت آیفون 10 است؟ آیا کاربران مدل‌های دیگر آیفون نمی‌توانند این قابلیت را در گوشی‌های خود تجربه کنند؟ برای دانستن جواب سوال خود با اپل مگ همراه باشید.

حقیقت این است که شما نمی‌توانید از قابلیت انیموجی‌ برخوردار شوید مگر آن که آیفون 10 داشته باشید. سیستم انیموجی برای ثبت حرکات چهره شما، علاوه بر ترودپت به دوربین جلو نیاز دارد.آیفون ایکس برای تشخیص حالات شما از حسگر سه‌بعدی که برای Face ID در نظر گرفته شده است و جایگزین Touch ID شده است، استفاده می‌کند. حسگر سه‌بعدی به همراه ساختار بیومتریک تهیه نقشه چهره ترودپت، سیستم پیچیده‌ای را تشکیل می‌دهد که به‌راحتی از رقبای خود همچون سامسونگ پیشی گرفته است.

انیموجی

انیموجی ها کاربرد مهمی ندارند و بیشتر جنبه سرگرمی و طنز دارند ولی بااین‌همه، قابلیت تقلید حرکات و حالت‌های چهره آیفون 10 از همان روز اول توانست توجه همه را جلب کند. و همین موضوع باعث شد خیلی به این فکر بیفتند که چرا اپل این قابلیت را در آیفون 8 و 8 پلاس نگنجانده است؟

بر اساس ظواهر امر، برای ساخت انیموجی‌ لزوماً فقط  سیستم دوربین ترودپت  لازم نیست. یکی از تحلیلگران اپل در این مورد می‌گوید: در آزمایشی که من انجام دادم، زمانی که جلوی حسگر سه‌بعدی گوشی گرفته می‌شود، انیموجی همچنان کار می‌کند و شما می‌توانید حرکات چهره خود را روی یکی از انیموجی ها ضبط کنید. اما به‌محض اینکه روی دوربین جلو پوشانده شود، انیموجی متوقف می‌شود.

با این حساب پس می‌توان گفت ازآنجایی‌که بقیه مدل‌ها هم دوربین جلو دارند هیچ دلیلی وجود ندارد که انیموجی‌ در آن‌ها کار نکند. اما باز هم عده‌ای ممکن است فکر کنند مدل‌های دیگر قابلیت‌های سخت‌افزاری لازم را ندارند. در این صورت نیز می‌توان گفت آیفون 8 و 8 پلاس از همان پردازشگری استفاده می‌کنند که آیفون 10 از آن استفاده می‌کنند. هر سه این مدل‌ها از تراشه بایونیک A11 استفاده می‌کنند.

اما زود قضاوت نکنید. اگرچه زمانی که جلوی حسگر سه‌بعدی گرفته می‌شود، انیموجی‌ همچنان کار می‌کند اما این بدین خاطر است که حسگر به‌طور مداوم کار نمی‌کند و پوشاندن جلوی آن اگرچه باعث توقف ضبط انیموجی نمی‌شود اما نقش مهمی در ساخت انیموجی ایفا می‌کند.

سیستم جمع‌آوری اطلاعات ترودپت به‌طور مداوم کار نمی‌کند و در فاصله‌های زمانی متناوب فعال می‌شود و داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند و عمق تصویر را می‌سنجد. دقیقاً به همین دلیل است که پوشاندن روی ترودپت نتوانسته اختلالی ایجاد کند و این شبهه را برای برخی کاربران به وجود آورده که چرا آیفون 8 و 8 پلاس با وجود تراشه یکسان با آیفون 10 و داشتن دوربین جلو ، قابلیت انیموجی ندارند.

دوربین جلو باید به‌طور مداوم تصویر را ببیند تا بتواند حرکات کاربر را دنبال کند و حالات چهره را با انیموجی تطبیق دهد. اما حتی درصورتی‌که ترودپت با گرفتن دست در مقابل آن کور هم شود، سیستم فاصله و عمق تصویر را بر اساس عمق ثبت‌شده قبلی ثبت می‌کند. البته با تکرار شدن این اتفاق ضبط انیموجی خواه‌ناخواه مختل خواهد شد.

 

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.