هوش مصنوعی ارتقای کیفیت زندگی یا انقراض نسل بشر

آغاز قرن بیست و یکم با سروصدایی بزرگ در مورد پیشرفت کامپیوترها و تعمیم کاربرد آنها در زندگی شخصی انسانها همراه بود. در همان سال های اول، بسیاری بر این باور بودند که پیشرفت کامپیوترها و نهایتا ربات ها ممکن است بزرگ ترین چالش بشری را در آینده رقم بزند و روزی فرا برسد که کامپیوترها و هوش مصنوعی به کار رفته در آنها بر انسان ها غلبه کند. از نشانه های نگرانی بشر در رابطه با پیشرفت هوش مصنوعی، می توان به ساخت فیلم هایی مانند Matrix و  I Robot اشاره کرد که نه تنها پیشرفت علم بشری را در ساخت و توسعه هوش مصنوعی در آینده نشان می دادند، بلکه چالشی بزرگ را برای مبارزه علیه تسلط هوش مصنوعی بر بشر به تصویر می کشیدند.

هوش مصنوعی ارتقای کیفیت زندگی یا انقراض نسل بشر

همین چند سال پیش بود که استیون هاوکینگ فیزیکدان معروف، هوش مصنوعی را بهترین و در عین حال بدترین اتفاق بشر خواند و در مورد پیشرفت آن در جامعه بشری اخطار داد. او اعلام کرد که هوش مصنوعی می تواند تهدیدی برای پایان گونه انسان باشد. هاوکینگ که خود به دلیل بیماری ALS توانایی تحرک و تکلم ندارد؛ تنها با استفاده از سیستم مجهز به هوش مصنوعی می تواند با دنیای بیرون ارتباط برقرار کند، و در عین حال اذعان کرده که نمونه های اولیه این فناوری ممکن است برای پیشرفت بشر مفید باشد، اما گسترش و توسعه آن ممکن است تا جایی ادامه پیدا کند که از انسان ها قدرتمندتر شده و بر آنها تسلط پیدا کند.

v

نگرانی هاوکینگ در مورد پیشرفت هوش مصنوعی تا جایی ادامه پیدا کرد که در ژانویه 2015 به همراه ایلان ماسک و چندین دانشمند و کارشناس فعال دیگر در این زمینه، نامه ای سرگشاده را امضا کردند و خواستار تحقیق و بررسی جامعه جهانی در مورد خطرات بالقوه هوش مصنوعی شدند. آنها در این نامه اعلام کردند که هوش مصنوعی می تواند یکی از مهم ترین دستاورد های بشر در پیشرفت فناوری بوده و حتی مزیت های بسیاری برای بهبود سبک زندگی به همراه داشته باشد، اما در عین حال باید تحقیقات گسترده ای برای جلوگیری از خطرات احتمالی انجام شود.

البته نظر هاوکینگ از پیشرفت هوش مصنوعی و تسلطش بر انسان با آنچه که در فیلم هایی مثل Transcendence ، Robocop ،  Her و Ex Machina به تصویر کشیده شده تفاوت بسیاری دارد، اما نباید فراموش کرد که امروزه این فناوری در حال توسعه و گسترش است. 6 سال پیش Apple دستیار صوتی هوشمند خود را با نام Siri معرفی کرد و تنها یک سال پس از آن Google Now وارد عرصه رقابت شد. در 2014 نیز مایکروسافت با توسعه Cortana، و آمازون با Alexa تقریبا صف رقابت دستیارهای هوشمند صوتی را کامل کردند و حالا هر کدام از این کمپانی ها در تلاش برای توسعه دستیار صوتی خود در زندگی روزمره کاربرها هستند.

دستیارهای صوتی، اتومبیل های خودران و خانه های هوشمند شاید ابتدایی ترین مثال های توسعه هوش مصنوعی در دنیای امروزی باشند و اگر بخواهیم اتفاقات آینده را بررسی کنیم، خواهیم دید که در آینده ای نه چندان دور باید شاهد توسعه هوش مصنوعی در تمام ابعاد زندگی بشر باشیم. از مسابقات بین المللی روبوکاپ و رونمایی از ربات های پلیس در امارات گرفته، تا اجرای استارت آپ های مختلف در زمینه هوش مصنوعی و پیش بینی مسابقه بین فوتبالیست های منتخب FIFA و ربات ها در سال 2050، همگی نشان از هم زیستی نسل های آینده با هوش مصنوعی دارد به گونه ای که شاید انسان آینده محکوم به زندگی در میان ربات ها باشد.

هوش مصنوعی ارتقای کیفیت زندگی یا انقراض نسل بشر

اولین ربات پلیس به کار گرفته شده در دبی

در این میان اپل در چند سال گذشته فعالیت های زیادی را در زمینه توسعه هوش مصنوعی به کار گرفته است. این کمپانی در سال 2014 با تصاحب 34 استارت آپ در زمینه هوش مصنوعی، قدمی جدی را برای سرمایه گذاری و فعالیت در این زمینه آغاز کرده و حالا تنها پس از سه سال می توانیم اولین نتایج حاصل از این سرمایه گذاری را ببینیم. شایعات اسپیکر هوشمند Siri در یک ماه گذشته سرو صدای زیادی به پا کرده و کمتر از 10روز پیش نیز اتومبیل خودران اپل در خلیج سان فرانسیسکو دیده شده است.

هوش مصنوعی ارتقای کیفیت زندگی یا انقراض نسل بشر

اما توسعه یک چیپ هوش مصنوعی برای استفاده در نسل های بعدی iPhone شاید بحثی کاملا متفاوت باشد؛ چرا که تلفن های هوشمند، امروزه مهم ترین همراه دیجیتالی انسان ها به حساب می آیند و توسعه هر چه بیشتر هوش مصنوعی در آنها به منزله دروازه ورود هوش مصنوعی به زندگی روزمره انسانها تلقی می شود. این حرکت اپل شاید برای عده ای هیجان انگیز و جذاب و در عین حال برای برخی دیگر زنگ خطری برای ورود به عصر خطرناک دنیای ربات ها باشد.

هوش مصنوعی ارتقای کیفیت زندگی یا انقراض نسل بشر

در سال 2050 شاهد مسابقه فوتبال میان تیم منتخب FIFA و ربات ها خواهیم بود

اما بحث اصلی شاید قضاوت در مورد هوش مصنو‌عی است، نوع نگاه به دنیای ادغام شده با هوش مصنوعی باعث تولد دو دید کاملا متفاوت شده است: تفکر اول، پیشرفت هوش مصنوعی را بزرگ ترین خطر نسل آینده بشر می داند و معتقد است روزی بر بشر مسلط می شود و شاید در آینده ای نه چندان دور باعث انقراض نسل بشر شود؛ و تفکر دوم، پیشرفت کنترل شده هوش مصنوعی را ابزاری برای بهبود کیفیت زندگی بشر می داند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.