AccuWeather کیت جاسوسی را از برنامه خود حذف کرد / حاشیه‌ها هنوز ادامه دارند

بعد از سروصداهایی که انتشار خبر لو رفتن اطلاعات موقعیت مکانی کاربران به‌وسیله برنامه AccuWeather در توییتر به راه انداخت، بسیاری از کاربران برنامه، آن را از روی گوشی خود پاک کردند.

AccuWeather هم بلافاصله بعد از انتشار این اخبار و متهم شدن به جاسوسی اطلاعات کاربران، دست‌به‌کار شد و کیت توسعه نرم‌افزار شرکت RevealMobile را از اپ iOS خود حذف کرد تا نگرانی کاربران خود را از افشای اطلاعات مکانی آن‌ها از بین ببرد.

Will Strafach که در زمینه داده‌های امنیتی تحقیق می‌کند، چند روز پیش در توییتر خود AccuWeather را به جاسوسی اطلاعات کاربران و اشتراک‌گذاری داده‌های آن‌ها با شرکت تبلیغاتی RevealMobile متهم کرد. وی در مقاله‌ای به کاربران برنامه هشدار داد که این برنامه اطلاعات موقعیت مکانی آن‌ها را مانند مختصات GPS و نام روتر وایفای کاربر را برای RevealMobile می‌فرستد.

بعد از این خبر بسیاری از کاربران در توییتر اعلام کردند که AccuWeather خود را پاک خواهند کرد. شرکت AccuWeather نیز برای آرام کردن سروصداها نسخه اصلاح‌شده 10.5.3 برنامه AccuWeather را برای iOS در iTunes منتشر کرد. در این نسخه برنامه، SDK شرکت تبلیغاتی RevealMobile از برنامه حذف شده است.

و اما ماجرا از چه قرار بوده است و آیا AccuWeather عمداً اطلاعات کاربران خود را در اختیار RevealMobile گذاشته است؟

AccuWeather در سایت خود در این‌باره نوشت که ماجرا از این‌ قرار بوده است که آن‌ها در این برنامه از کیت توسعه نرم‌افزار RevealMobile استفاده کرده‌اند و این کیت نیز اطلاعات مکانی کاربران را سهواً برای RevealMobile ارسال می‌کرده است. آن‌ها نیز به‌محض باخبر شدن از این ماجرا کیت را از برنامه خارج کرده‌اند و در گام بعدی نسخه جدیدی را آماده انتشار و جایگزین نسخه قبلی کرده‌اند.

شرکت AccuWeather در صفحه انتشار نسخه جدید برنامه در وب‌سایت iTunes درباره خارج کردن این کیت از برنامه توضیح داده است و ضمن عذرخواهی اعلام کرده است که انتشار اطلاعات مکانی کاربران زمانی که گزینه Location گوشی خاموش است، غیر عمد بوده است و شرکت از آن بی‌خبر بوده است. Accu‌Weather همچنین در این یادداشت به کاربران اطمینان داده که در نسخه جدید این مساله حل شده است و جای هیچ‌گونه نگرانی در این مورد نیست. اما ماجرا همین‌جا تمام نمی‌شود…

با وجود انتشار آپدیت جدید برنامه و عذرخواهی رسمی AccuWeather هنوز نمی‌توان گفت که سروصداها و حاشیه‌های به وجود آمده درباره AccuWeather تمام شده است و حالا AccuWeather می‌تواند نفس راحتی بکشد.

بعد از اینکه Accu‌Weather نسخه اصلاح‌شده برنامه خود را روی iTunes گذاشت، روز جمعه Strafach اعلام کرد که نسخه به‌روزرسانی شده برنامه هنوز اطلاعات موقعیت مکانی کاربران شامل مختصات GPS مکان و… را با شرکت تبلیغاتی بدون رضایت کاربر به اشتراک می‌گذارد. البته این بار فقط در صورتی اطلاعات را به اشتراک می‌گذارد که گزینه Location گوشی روشن باشد. با این اطلاعات موقعیت کاربر و حتی طبقه‌ای که در آن است مشخص می‌شود. این داده‌ها برای سرور Nexage که متعلق به شرکت Oath است برای اهداف تبلیغاتی و کسب درآمد ارسال می‌شود.

در حال حاضر بیشترین نقدی که به AccuWeather در شبکه‌های مجازی و به‌خصوص توسط استرافاچ وارد شده، این است که AccuWeather در یادداشت نسخه اصلاح‌ شده خود در iTunes اشاره‌ای نکرده است که اطلاعات موقعیت کاربران در صورت روشن بودن گزینه location برای اهداف تبلیغاتی استفاده خواهد شد و به عقیده خیلی‌ها این نوع استفاده AccuWeather از داده‌های موقعیت مکانی بدون اجازه کاربر غیرمجاز و غیراخلاقی است.

در این میان یک شرکت رقیب به نام Dark Sky نیز در فضای مجازی از آب گل‌آلود ماهی گرفته و پدیده ترویج کسب درآمد شرکت‌ها از طریق انتشار اطلاعات کاربران را در این روزها بسیار رایج خوانده است و گفته است که با وجود نامه‌ها و ایمیل‌های زیادی که برای همکاری در این راستا برایش فرستاده‌اند هرگز حاضر به اشتراک‌گذاری اطلاعات کاربران با شرکت‌های این‌چنینی برای کسب درآمد بیشتر نشده است.

سازنده برنامه Dark Sky همچنین در وبلاگ خود آتش ماجرا را داغ‌تر کرده و ادعای RevealMobile را درباره اینکه اطلاعات به‌صورت ناشناس جمع‌آوری می‌شوند، رد کرده است. Dark Sky ادعا می‌کند که این شرکت‌ها به‌راحتی می‌توانند بفهمند یک مختصات مکانی متعلق به چه شخصی است.

برنامه AccuWeather در سال 2012 جایزه  بهترین برنامه آیفون را در دوبی گرفت. سخنگوی شرکت AccuWeather هنوز به این ادعاها پاسخی نداده است!

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.