برنامه AccuWeather موقعیت مکانی شما را لو می‌دهد!

یک محقق داده امنیتی به‌نام Will Strafach در صفحه مجازی خود اعلام کرد که اخیراً متوجه شده است که اپلیکیشن معروف و شناخته‌ شده AccuWeather داده‌ها و اطلاعات موقعیت مکانی کاربران را جمع‌آوری کرده و با شرکت RevealMobile به اشتراک می‌گذارد. 

آن‌طور که Will Strafach متوجه شده است AccuWeather حتی زمانی که موقعیت‌یاب گوشی خاموش هم هست، به داده‌های موقعیت مکانی کاربران دسترسی دارد و می‌تواند مثل آب خوردن جای آن‌ها را ردیابی کند.

Strafach بعد از انتشار این خبر که سر و صدای زیادی هم به راه انداخت و بازتاب زیادی در میان کاربران اپلیکیشن AccuWeather  داشت در صفحه خود گفت AccuWeather  از داده‌های موقعیت مکانی که از طریق بلوتوث و وایفای به دست می‌آورد برای ردیابی افراد استفاده می‌کند؛ یعنی حتی اگر فرد قابلیت ردیابی گوشی خود را غیرفعال نیز کرده باشد AccuWeather جای او را پیدا می‌کند.

زمانی که گزینه Location دستگاه (آیپد یا آیفون) روشن باشد، AccuWeather اطلاعات زیادی از جمله موقعیت مکانی، روشن یا خاموش بودن بلوتوث و نام و BSSID روتر وایفای شما را با دامنه سایت Revealmobile.com به اشتراک می‌گذارد.

استرافاچ برای اثبات ادعای خود گفت که وی برای اطمینان از انتقال اطلاعات موقعیت مکانی توسط این برنامه گوشی خود را 36 ساعت تست کرده است. در این مدت گوشی آیفون وی که بر روی میز کارش بوده 16 مرتبه، یعنی هر چند ساعت یک‌بار اطلاعات موقعیتی خود را برای RevealMobile ارسال کرده است.

و اما RevealMobile چه شرکتی است و این اطلاعات را برای چه جمع آوری می کند؟! RevealMobile از داده‌های مکانی کاربران برای ردیابی محل زندگی و کار و اماکنی که بیشتر به آن‌ها رفت‌وآمد دارند، استفاده می‌کند و سپس این اطلاعات را با شاخص‌های جمعیتی تطبیق می‌دهد تا تبلیغات مرتبط را از وب‌سایت شرکت برای آن‌ها ارسال کند و مخاطبان محصولات را دسته‌بندی کند.

در حقیقت این شرکت با استفاده از داده‌های موقعیتی کاربران درهای جدیدی را برای فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین برای معرفی محصول و خدمات خود ایجاد کرده است. ارزش اطلاعاتی که RevealMobile به دست می‌آورد در این است که فروشندگان از این طریق می‌توانند بدانند مشتریان بالقوه آن‌ها در طول روز بیشتر به چه جاهایی رفت‌وآمد دارند و از این طریق نیازهای آن‌ها و راه‌های ارائه خدمات خود به آن‌ها را شناسایی کنند.

شرکت RevealMobile درباره اطلاعات موقعیتی که جمع‌آوری می‌کند و در واکنش به این افشاگری استرافاچ گفته است که اطلاعاتی که وی از موقعیت مکانی کاربران جمع‌آوری می‌کند به‌طور ناشناس باقی می‌ماند و به‌هیچ وجه هیچ‌کس از طریق داده‌های این شرکت نمی‌تواند بفهمد محل کار و زندگی مثلاً فلان شخص خاص کجاست و به چه جاهایی رفت‌وآمد دارد، بلکه این اطلاعات بدون ذکر نام افراد و در قالب گروه‌های دسته‌بندی مخاطبان محصولات و خدمات در اختیار شرکت‌های تبلیغاتی و… قرار می‌گیرد.

بعد از این کشف و افشاگری استرافاچ، بسیاری از کاربران iOS که بر روی دستگاه خود AccuWeather نصب کرده بودند عطای کاربردی بودن برنامه را به لقایش بخشیدند و آن را بر روی صفحه‌ گوشی‌های خود غیرفعال کردند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.