۳ نشانه ترسناک از نقض حریم خصوصی در آینده

دنیای امروز حول محور تکنولوژی می‌چرخد، تا حدی که در آینده‌ای نه‌چندان دور ممکن است شاهد انقراض لوازم سنتی مانند قلم و کاغذ باشیم. جامعه بشری در تمام نقاط زمین، از آسیا و آفریقا گرفته تا آمریکای شمالی به دنبال سرعت هر چه بیشتر برای ارسال اطلاعاتی نظیر ایمیل، تراکنش‌های بانکی و داده‌های شخصی از طریق اینترنت است. تقریباً می‌توان گفت که بسیاری از کارهای روزمره انسان‌های قرن بیست و یکم تنها با چند کلیک انجام می‌شود. اما توسعه گسترده تکنولوژی همان‌طور که می‌تواند یک نعمت بزرگ برای تسهیل و افزایش سرعت کارها باشد، می‌تواند یک تهدید بزرگ برای آینده بشر نیز تلقی شود. دایره این تهدیدها از نگرانی در مورد توسعه هوش مصنوعی و غلبه آن بر انسان گرفته، تا فاش شدن اطلاعات شخصی و نقض حریم خصوصی رو به گسترش هستند. در این میان بحث محافظت از حریم خصوصی چند سالی است که موردتوجه زیادی قرار گرفته است. از ژوئن 2013 که ادوارد اسنودن مجموعه‌ای از مدارک محرمانه در مورد علمیات گسترده جاسوسی دولت آمریکا از اطلاعات شخصی نظیر جست‌وجو‌ها، ایمیل‌ها و مکالمات تلفنی مردم عادی گرفته تا شخصیت‌های بزرگ در سراسر جهان را فاش کرد؛ حفظ حریم شخصی به مهم‌ترین دغدغه کاربران تبدیل شده است. در ادامه این مطلب قصد داریم تا 3 نشانه ترسناک از محو شدن کامل حریم خصوصی در چند سال آینده را مورد بررسی قرار دهیم.

3 نشانه ترسناک از نقض حریم خصوصی در آینده

  1. FBI همچنان در حال جاسوسی علیه مردم

شاید شما هم مطالبی در مورد دعوی حقوقی میان Apple و FBI بر سر پرونده علمیات ضد تروریستی San Bernadino شنیده باشید. با وجود مقاومت شدید Apple در برابر FBI برای شکستن قفل iPhone، می دانیم که پلیس فدرال آمریکا همچنان به دنبال شکستن قفل این تلفن‌های هوشمند است و احتمالاً در آینده‌ای نه‌چندان دور FBI بتواند بدون کمک گرفتن از کمپانی تولیدکننده، محصولات هوشمند مانند گوشی‌ها، تبلت ها و کامپیوترها را هک کند و به اطلاعات آن‌ها دسترسی داشته باشد.

حقیقت مهم غیر قابل انکاری که در این میان وجود دارد این است که بدون شک FBI و دیگر سازمان‌های امنیتی دولت آمریکا از جمله NSA همواره به دنبال دستیابی به اطلاعات افراد در سراسر جهان هستند و ممکن است روزی بتوانند به این اطلاعات دست یابند، یا شاید همین امروز نیز این اطلاعات را در دست داشته باشند. اما حقیقت امیدوار کننده این است که شرکت‌های سازنده محصولات هوشمند نیز به همان اندازه در تلاش برای افزایش سیستم‌های امنیتی محصولات خود هستند.

3 نشانه ترسناک از نقض حریم خصوصی در آینده

  1. تلفن‌های هوشمند مکان‌ها را ثبت می‌کنند

ردیابی و ثبت نامحسوس مکان تلفن‌های هوشمند توسط کمپانی سازنده آن‌ها، مسئله جدیدی نیست و خود کمپانی‌ها نیز ادعا می‌کنند که برای بهبود ارائه خدمات مکانی مختلف، حتی اگر GPS دستگاه غیرفعال باشد مکان‌ها را ثبت و نگهداری می‌کنند. حتی اگر بخواهیم خوش‌بینانه به این قضیه نگاه کنیم و تصور کنیم که این شرکت‌ها تنها برای بهبود ارائه خدمات خود این کار را انجام می‌دهند و هرگز حریم خصوصی افراد را نقض نمی‌کنند، باز هم احتمال این وجود دارد که نهادهای دولتی آمریکا یا حتی هکرهای مختلف در سراسر جهان روزی به این اطلاعات دست پیدا کنند و از آن‌ها سو استفاده کنند.

3 نشانه ترسناک از نقض حریم خصوصی در آینده

  1. موتورهای جست‌وجو و دستیارهای صوتی هوشمند همه‌چیز را در مورد ما می‌دانند

تقریباً تمام کاربران اینترنت بدون این‌که متوجه شوند افکارشان را با موتورهای جست‌وجو و دستیارهای صوتی در میان می‌گذارند. در دنیای امروز به‌محض اینکه ایده‌ای به ذهن ما می‌رسد یا فکری ما را مشغول خود می‌کند، آن را با موتورهای جست‌وجو در میان می‌گذاریم و حتی بعضی موارد با دستیارهای صوتی درد و دل هم می‌کنیم! پس بدون شک موتورهای جست‌وجو تمام افکار، ایده‌ها و احساسات ما را می‌دانند. موتورهای جست‌وجو تمام این اطلاعات را به همراه نام کاربری ما ثبت خواهند کرد و حتی اگر در موتور جست‌وجو حساب کاربری نداشته باشیم هم این سرویس‌ها با تشخیص IP و موقعیت تقریبی منطقه‌ای، ما را زیر نظر دارند و اطلاعات ما را حفظ می‌کنند. ثبت این اطلاعات نیز مانند آنچه قبلاً گفته شد شاید روزی خطرساز شود و با دستیابی هکرها و سازمان‌های جاسوسی مختلف ممکن است از آن‌ها علیه کاربران، مورداستفاده قرار گیرد.

در این میان تیم کوک در بیانیه‌ای که در مورد حفظ حریم خصوصی کاربران نوشته، Apple را متعهد به حفظ حریم شخصی کاربران دانسته است. او اعلام کرده که «در اپل، اعتماد شما برای ما از هر چیزی مهم‌تر است. به همین دلیل ما به حریم شخصی شما احترام گذاشته و با کدگذاری قدرتمند از آن محافظت می‌کنیم. امنیت و حفظ حریم شخصی به‌صورت بنیادی در طراحی همه سخت‌افزارها، نرم‌افزارها و خدماتی نظیر iCloud و Apple Pay لحاظ شده و ما در تلاش برای بهبود هر چه بیشتر آن هستیم.»

با توجه به این بیانیه و سیاست همیشگی Apple بدون شک در آینده نیز این کمپانی همچون سابق پیشرو در حوزه حفظ حریم خصوصی کاربران خواهد بود و شاید به جرات بتوان گفت که Apple برترین شرکتی است که می‌تواند حریم خصوصی کاربران را در برابر خطرات احتمالی محافظت کند.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.