ساخت آیفون در بازار سیاه چین در عرض ۱۵ دقیقه!

Brian Merchant در کتاب جنجالی خود مدعی شده که در بازار سیاه چین می توان در عرض 15 دقیقه یک آیفون را از هیچ ساخت.

کتاب The One Device: The Secret History of the iPhone نوشته Brian Merchant کمتر از دو هفته است که به صورت عمومی منتشر شده و هنوز خبرسازی هایش تمام نشده. تا پیش از این، نقل قول هایی از اعضای تیم سازنده iPhone مطرح شده بود که با واکنش آنها مواجه شد و بسیاری از آنها، نقل قول های ذکر شده در کتاب را کذب محض خواندند. از طرف دیگر Brian Merchant نیز از مطالب نوشته شده در کتاب دفاع کرده است و گفته که مطالب را کلمه به کلمه مانند آنچه که خود اعضای تیم سازنده ادعا کرده اند در کتاب آورده است.

اما آنچه که باعث جنجال جدید در مورد نوشته های Brian Merchant شده است، بخش هایی انتخابی از کتاب اوست که در مورد یک بازار سیاه در چین نقل شده است. بخش های مذکور که توسط وب سایت cultofmac به صورت گلچین منتشر شده، ادعا می کند که در یک بازار سیاه چینی می توان در عرض 15 دقیقه یک iPhone را از صفر تا صد درست کرد.

Brian Merchant در بخش هایی از کتاب ادعا می کند که او یک iPhone 4s را در این بازار سیاه چینی به قیمت 50 دلار خریده است. بازار سیاه مذکور در یکی از خیابان های شهر Shenzhen واقع شده است و تمام قطعات ریز و درشتِ تمام مدل های آیفون در آن پیدا می شود. به گفته او، این قطعات سالم از دستگاه های خراب و دزدیده شده  برداشته می شوند و شما می توانید تمام قطعات را برای دستگاه دلخواه خودتان پیدا کرده و آنها را به یکی از افراد همان بازار برای اسمبل ارائه دهید.

فرایند اسمبل در این بازار تنها 15 دقیقه طول می کشد و به قول Merchant پس از نوشیدن یک قهوه در کوچه پس کوچه های اطراف، iPhone شما با قیمتی باور نکردنی سر هم شده و آماده استفاده خواهد بود. Merchant در ادامه توصیف این بازار سیاه می گوید قطعات موجود در این بازار سیاه فقط به قطعات الکترونیکی سازنده iPhone منتهی نمی شود؛ بلکه شما حتی می توانید قاب طلایی 24 عیار دست دوم iPhone را با قیمت باور نکردنی 10 دلار خریداری کنید.

Merchant می گوید این بازار سیاه دقیقا شبیه به یک کارخانه دور افتاده اپل است که تمام قطعات در آن پیدا می شود. در آن جا خرید یک iPhone نو و بیرون آوردن آن از جعبه مسئله ای خنده دار به حساب می آید، چرا که قانون در آن جا به این صورت است که شما اول تصمیم می گیرید که کدام مدل از iPhone را می خواهید، سپس قطعات مختلف آن را تهیه می کنید و نهایتا به یک نفر سفارش اسمبل کردن آنها را می دهید.

کتاب The One Device: The Secret History of the iPhone به مناسبت دهمین سالگرد تولد این تلفن هوشمند توسط Brian Merchant، یکی از متخصصان حوزه سخت افزار نوشته شده است. او در این کتاب شروع به تحقیق و بررسی در مورد داستان های ناگفته از خواستگاه iPhone کرده است. این کتاب در بیستم ژوئن به صورت عمومی عرضه شده است که سفری است به اعماق منشا اصلی iPhone؛ از معادن کنیا گرفته تا کارخانه های چینی و خیابان One Infinite Loop واقع در کوپرتینوی کالیفرنیا. شما می توانید بخش های گلچین شده این کتاب را در اپل مگ مطالعه کنید.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.