اپل در تاریخ؛ رجزخوانی مدیرعامل Dell برای اپل

اکتبر 1997 مایکل دل، به‌عنوان مؤسس و مدیرعامل کمپانی Dell با “غم‌انگیز” خواندن اوضاع اپل، ادعا کرد که می‌تواند درِ ساختمان سیمانی کوپرتینویی های را تخته می‌کند. با اپل مگ همراه باشید.

او در مصاحبه‌ای که در روز ششم اکتبر 1997 انجام داد ادعا کرد که Dell با لپ‌تاپ‌های جدیدش می‌تواند سهم بازار مک‌بوک های ا‌پل را بگیرد و در آینده‌ای نزدیک درِ ساختمان اپل را تخته کند و تمام سرمایه ا‌پل را به سهام‌دارانش برگرداند.

مایکل دل فرد باهوشی است اما پیش‌بینی او غلط بود و این داستان خیالی هرگز اتفاق نیافتاد. او در اوایل سی‌سالگی‌اش توانسته بود یکی از پرسودترین شرکت‌های فعال در حوزه فناوری را تأسیس کند. دل ده سال از استیو جابز کوچک‌تر بود اما در شرکت خودش، همان سمتی را داشت که جابز باید در اپل می‌داشت.

در مقابل Dell، اپل در آن زمان وضعیت اسف‌باری داشت. استیو جابز 12 دوازده سال بود که از اپل جدا شده بود و سرمایه‌داران به‌تازگی تصمیم گرفته بودند تا او را به اپل بازگردانند. ا‌پل در مدت نبود جابز، براثر بی‌کفایتی بسیاری از مدیران بیشتر فاکتورها و قابلیت‌های ممتاز خود را از دست ‌داده بود.

امتیاز سیستم‌عامل Mac OS در آن زمان به یک شرکت دیگر فروخته ‌شده بود و اپل تا مرز ورشکستگی پیش رفته بود.

استیو جابز با وجود همان وضعیت نابسامان نیز جواب مایکل دل را داد. نظر دل، جابز را خیلی عصبی کرده بود و همین مسئله باعث شد تا بخشی از رویداد بعدی ا‌پل به این اتفاق اختصاص پیدا کند.

جابز در رویداد بعدی ا‌پل به گفته‌های مایکل دل واکنش نشان داد و جمله او را “بی‌ادبانه” توصیف کرد و درنهایت جابز برای عصبی کردن مایکل دل یک جمله به زبان آورد: “ما دنبالت هستیم رفیق!”

البته جابز به یک جمله بسنده نکرد و بیشتر بر روی توسعه و بهبود ا‌پل تمرکز کرد. همین مسئله باعث شد تا نه‌تنها دل در سالهای بعدی از ا‌پل عقب بماند، بلکه مایکل دل نیز از دیدگاه‌های تحقیرآمیزش نسبت به ا‌پل دست بکشد.

اشتراک در شبکه های اجتماعی

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ستاره دار* اجباری هستند.